Na przestrzeni kilku ostatnich lat w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce, znacząco wzrosło zainteresowanie ekoturystyką. Turystyka ekologiczna (ekoturystyka), nazywana również zieloną oraz łagodną, jest przeciwstawiana turystyce masowej, której rozwojowi towarzyszy wzrost zanieczyszczeń wód, powietrza oraz ziemi. Termin „eko turystyka” jest dość młody, jednakże tzw. zielone podróżowanie, znane było już przed laty. Dawna turystyka ekologiczna opierała się na górskich wędrówkach lub wyprawach narciarskich. Na swoje miejsce, turyści wybierali miejsca zlokalizowane z daleka od miejskiego zgiełku. Już wtedy ekoturystyka – zarówno na świecie, jak i w Polsce – zorientowana była na kontakt z naturą, odkrywanie historii oraz przebywanie z rdzenną ludnością. I choć nie było mowy o „turystyce ekologicznej”, to jednak zarówno formy wyjazdów, jak i sposoby odpoczynku oraz motywacja, odpowiadały współczesnej eko turystyce.
Ekoturystyka w Polsce zyskuje coraz szersze grono zwolenników. A to dlatego, że ekowakacje pozwalają nie tylko wypoczywać osobom z miasta na łonie natury, ale także przyczyniać się do ochrony naturalnego środowiska naszego kraju. Ekoturystyka – zarówno w Polsce, jak i na świecie – coraz częściej jest promowana przez gospodarstwa usytuowane na wsi, w których wczasy mogą przynosić wiele satysfakcji, a także korzyści zdrowotnych. Turystyka ekologiczna jest przez turystów postrzegana jako sposób na zdrowy styl życia. Jak to możliwe? Otóż poprzez przebywając na łonie natury, pozwalamy na uspokojenie organizmu i zregenerowanie sił. Świeże powietrze, wolne od miejskich zanieczyszczeń, wpływa pozytywnie nie tylko na płuca, ale także mózg.
Atutem turystyki ekologicznej, jest jednak nie tylko kontakt z przyrodą. Eko turystyka pozwala także na odkrywanie kultury i tradycji danego regionu, a niekiedy nawet na kosztowanie regionalnych posiłków, przygotowywanych na bazie ekologicznych produktów. Takie ekowakacje stanowią jedną z najbardziej przyjaznych środowisku form spędzania wolnego czasu. Trzeba jednak podkreślić, że eko turystyka to nie tylko wędrówki piesze – to również wspinaczki wysokogórskie, wyprawy kajakowe, spływy tratwami i pontonami, wycieczki konne czy nauka rozpoznawania różnych gatunków ptaków, ziół i grzybów.
Ekoturystyka, czyli turystyka ekologiczna, w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, zdobywając uznanie zarówno ze strony osób młodych, jak i starszych. Miłośnicy eko turystyki mogą wypoczywać w wielu regionach naszego kraju, korzystając z atrakcyjnych ofert gospodarstw agroturystycznych.
ZAPRASZAMY
Zielona Pogoda
to dobra atmosfera i nie tylko
Magda i Marek - Łączy nas Pasja:
Góry i EKO Turystyka
oraz zdrowa żywność, ekologia, energooszczędność, samowystarczalność, historia lokalna.
Wszystkie umieszczone materiały: zdjęcia, tekst, grafika są naszą własnością i są chronione ustawą o prawach autorskich. Coś Ci się podoba? napisz, uzgodnimy szczegóły wykorzystania przez Ciebie lub Twoją firmę.
Przyjedź, Zostań, Zwiedzaj z Nami,
Wróć do Nas,
Przywieź Swoich Znajomych.
TRZEBIESZOWICE 106a
57-540 LĄDEK ZDRÓJ
mzielony@t.pl
Tel.: Magda +48 537 174 172