Trójmorski Wierch (1145m n.p.m.)
50° 9' 27.102" N 16° 47' 26.01" E
Szczyt w południowo-zachodniej odnodze Masywu Śnieżnika, na granicy polsko-czeskiej,
Czesi nazywają górę Klepáč, a szczyt Klepý. W okresie międzywojennym Klappersteine.
Zarówno czeska jak i niemiecka nazwa wywodzi się z charakterystycznych „kłapiących” odgłosów jakie wydają pod wpływem kroków i podmuchów wiatru głazy stanowiące tzw. gołoborze powstałe ze skał gnejsowych.
Obecną polską nazwę wprowadził w 1946 r. Mieczysław Orłowicz dla podkreślenia charakteru szczytu, pod którym zbiegają się zlewiska trzech mórz – Bałtyckiego, Północnego i Czarnego.
Morze Bałtyckie - źródła Nysy Kłodzkiej [zbocza zachodnie]
Morze Północne - Lipkovský potok (dopływ Cichej Orlicy), [zbocze południowo-wschodnie]
Morze Czarne - wody ściekające do rzeki Moravy (dopływ Dunaju) [zbocze wschodnie]
Szlaki przez Trójmorski Wierch: zielony i czerwony. Ale dróg dojścia na szczyt jest oczywiście wiele, po drodze otrzymacie zapierające dech widoki.
Użytkowanie: Dojście piesze do wieży z kierunków od Kraliky, Nowa Morava, Międzylesia, Międzygórza, Jodłów, Boboszów, Dogodna trasa turystyczna dla Czechów i Polaków.
Najbliższe Parkingi:
po stronie czeskiej: przy szlaku niebieskim Velka Morava i przy szlaku czerwonym Pod Klepáčem - Horní Morava
po stronie polskiej: przy szlaku niebieskim i czerwonym - Jodłów - Rozdroże pod kamiennym garbem, lub przy szlaku czerwonym/Zielony w Pisary spróbować znaleźć miejsce przy miejscach kultu lub w Jodłowie na szlak żółty.
Wieża na Trójmorskim Wierchu
Od grudnia 2009 roku na Trójmorskim Wierchu stoi drewniana wieża widokowa. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 8 maja 2010 r. Budowa wieży została sfinansowana głównie ze środków unijnych. Jest to wieża widokowo-przeciwpożarowa. Jej budowa miała na celu poprawę i rozwój oferty turystycznej obszaru pogranicza polsko-czeskiego, promocję punktu widokowego i szlaku turystycznego oraz wzrost bezpieczeństwa lasów w zakresie przeciwpożarowym.
Wejdź na wieżę widokową Klepáč i ciesz się widokiem na Czechy i Polskę: Śnieżnik, Kralicki Śnieżnik, Góry Orlickie, Suchy Wierch, Jesioniki.
Parametry techniczne:
Wysokość wieży - 23,70 m. Materiał konstrukcyjny - modrzew, złącza ze stali. Rozstaw 4 stojaków - 6,0m, 4. Zapewnienie sztywności - układ rozporowy w każdym węźle. Przykrywa dachu - pokrycie papowe. Komunikacja pionowa - schody drewniane. Tarasy widokowe - poziom +10,0m oraz +20,0m nad terenem. Instrukcje: - zasady korzystania na tablicach informacyjnych podane są w języku czeskim i polskim.
W czasie burzy 4 czerwca 2011 r. w wieżę uderzył piorun. Uszkodzone zostały 3 stojaki konstrukcji co spowodowało, że od 6 czerwca wieża została zamknięta dla zwiedzających. Po gruntownym remoncie, budowla została ponownie udostępniona turystom w październiku 2011 r. Obecnie (11.09.2021) jest zamknięta i brak informacji kiedy zostanie otworzona.
Miejsce na odpoczynek o szacunkowych wymiarach prostokąta 12-15m x 8-10m, ślady po ognisku.
[wg. mapy lasów państwowych – miejsce przeznaczone na ognisko, oraz program zanocuj w lesie – patrz mapka]
Dane uzyskano w oparciu o portale:
https://m.euro-glacensis.cz
http://euroregion-glacensis.ng.pl
https://www.bdl.lasy.gov.pl
https://mapy.geoportal.gov.pl
https://www.cuzk.cz
https://en.mapy.cz
https://www.google.pl/maps
Jesteśmy na Ziemi Kłodzkiej
Informacja i Rezerwacja Noclegów
Marek: Tel. +48 694 795 755
Informacja
Magda: Tel +48 537 174 172
Przyjedź, Zostań, Zwiedzaj z Nami,
Wróć do Nas,
Przywieź Swoich Znajomych
Wszystkie umieszczone materiały: zdjęcia, tekst, grafika są naszą własnością i są chronione ustawą o prawach autorskich. Coś Ci się podoba? napisz, uzgodnimy szczegóły wykorzystania przez Ciebie lub Twoją firmę.